Στους έξι βαθμούς ανέβηκε η Μπαρτσελόνα που νίκησε 3-1 στο «Καμπ Νου» τον Άγιαξ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Champions League. «Έπιασε» τον Ρονάλντο ο Μέσι.

Οι Καταλανοί έπαιξαν κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν κατόρθωσαν να μετατρέψουν σε γκολ τις πολλές καλές ευκαιρίες τους, με αποτέλεσμα να δεχτούν τέρμα στο 87' και να κινδυνεύσουν.

Ο Νεϊμάρ μόλις στο 7' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με υπέροχο δεξί πλασέ. Στο 24' ο Μέσι πήρε υπέροχη κάθετη πάσα από τον Ινιέστα και έγραψε το 2-0, φτάνοντας μάλιστα τα 69 γκολ στη διοργάνωση και ισοφαρίζοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Πρώτος σκόρερ παραμένει για λίγο καιρό ακόμα ο μεγάλος Ραούλ ο οποίος έχει σημειώσει 71.

Οι «μπλαουγκράνα» κυριαρχούσαν στο χορτάρι, αλλά έχαναν πολλές ευκαιρίες. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 87΄ο Ελ Γκαζί με κοντινό δεξί πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν. Ωστόσο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντρο με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Πλέον η ομάδα του Λούις Ενρίκε σκέφτεται το μεγάλο ντέρμπι του προσεχούς Σαββάτου με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Μπαρτσελόνα (Λούις Ενρίκε): Τερ Στεγκεν, Πικέ, Μασεράνο, Μπαρτρά, Άλμπα, Ντάνι Άλβες, Ράκιτιτς, Ινιέστα (76’ Ραφίνια), Πέδρο, Μέσι (67’ Ελ Χανταντί), Νεϊμάρ (62’ Σάντρο)
Άγιαξ (Φρανκ Ντε Μπουρ): Σίλεσεν, Φαν Ριν, Βέλτμαν, Μοϊσάντερ, Βίεργκεβερ, Κλάασεν, Σόνε, Ζίμλινγκ (56’ Ρίντελβαλντ), Σίγκορσον (73’ Ελ Γκαζί), Κίσνα (46’ Μίλικ)