Το... κάστρο του, του δείχνει το δρόμο! Ο Αστέρας νίκησε και τον Εργοτέλη (2-1) στην Τρίπολη, έφθασε τις έξι σερί εντός έδρας νίκες και συνεχίζει αήττητος μέσα στο γήπεδό του!

Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν τους 51 βαθμούς και μείωσαν στους τρεις βαθμούς από τον τρίτο της βαθμολογίας ΠΑΟΚ, βάζοντας υποψηφιότητα για την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου ενώ βύθισαν ακόμη περισσότερο τον Εργοτέλη που πλέον είναι και με τα δύο πόδια στην Football League, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

Δύο γκολ, στο ξεκίνημα και το φινάλε του α' ημιχρόνου, ήταν αρκετά για τον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες «χτύπησαν» με κεφαλιά του Κουρμπέλη στο 9' έπειτα από κόρνερ του Ρόλε και με πέναλτι του Μπαράλες στην εκπνοή του ημιχρόνου, που κέρδισε ο ίδιος παίκτης, πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, από τον Λυκογιάννη.

Οι παίκτες του Στάϊκου Βεργέτη, είχαν έλεγχο για 80 λεπτά, είχαν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα όπως το σουτ του Μπαράλες στο 40' που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καβουσάκης, το σουτ του Ρόλε στο 58' που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και το σουτ του Μπαντιμπαγκά σε κενή εστία, άουτ στο 76' αλλά δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους.

Επέστρεψαν έτσι, στις επιτυχίες έπειτα από την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ και την ήττα από τον Ολυμπιακό που είχε προηγηθεί μέσα στην εβδομάδα.

Όσον αφορά τον Εργοτέλη ήταν μέτριος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και ξύπνησε στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα αλλά ήταν αργά. Στο 81' έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Λυκογιάννη το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Θεοδωρόπουλος και στη συνέχεια το σουτ του Καλέ βρήκε πάνω στον Σακαρέ (οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για πέναλτι αλλά δεν έχουν δίκιο). Στην εκπνοή του αγώνα οι κρητικοί είχαν δοκάρι με τον Λουβιόν και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσαν σε δύο ένα με κεφαλια – αυτογκολ του Ζησόπουλου στην προσπάθεια του να αποκρούσει έπειτα από κόρνερ του Γκορκς.

Η ομάδα του Ηρακλείου πρέπει να ελπίζει σε ένα θαύμα για την παραμονή της. Με τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια και μόνο μία νίκη στους τελευταίους εφτά αγώνες, παρέμεινε κολλημένη στους 25 βαθμούς, και είδε την διαφορά από τη ζώνη της σωτηρίας να αυξάνει στους εννέα βαθμούς. Οι κρητικοί στις επόμενες πέντε αγωνιστικές παίζουν με Πανθρακικο, Ξάνθη εκτός έδρας, Κερκυρα, ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας και Λεβαδειακό και το έργο τους είναι εξαιρετικά δύσκολο.

ΣΚΟΡΕΡ: 9' Κουρμπέλης, 45' Μπαράλες (πέν.) - 90' Ζησόπουλος (αυτ.)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας),
ΔΟΚΑΡΙΑ: 58' Ρόλε - 90' Λουβιόν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 82' Τιε Μπι - 15' Κοζορώνης, 17' Τζανακάκης, 44' Λυκογιάννης, 56' Λουβιόν, 81' Μπόε
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Σανκαρέ, Γκοϊάν (42' Ζησόπουλος), Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Μουνάφο (69' Τιε Μπι), Μπαντιμπανγκά, Ρόλε, Μάσα (76' Λομπάτο), Μπαράλες.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Γκορκς, Λουβιόν, Λυκογιάννης, Κοζορώνης (63' Καζναφέρης), Μποέ Καν, Καλέ, Ολαϊτάν, Ουλά (63' Χαλκιαδάκης), Σολάρι (76' Τζίλας).