Η Μίλαν... τόλμησε να προηγηθεί μέσα στο «σπίτι» της Γιουβέντους.
Γι’ αυτό και η «Κυρία» την περιποιήθηκε καταλλήλως, επικρατώντας 3-2 και
παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την Ρόμα.
Δεν σκοπεύει να αφήσει την κορυφή σε χέρια άλλων για πολύ. Και η Γιουβέντους το ‘δειξε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ιταλία, όπου έκανε την ανατροπή, επικρατώντας της Μίλαν με σκορ 3-2.
Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν μόλις στα 19'' με σουτ του Μουντάρι που δεν κατάφερε να βγάλει ο Μπουφόν. Όσο περνούσε η ώρα, η Γιούβε άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, με τον κόσμο της στις εξέδρες να σπρώχνει –παρά την ψυχρολουσία της εκκίνησης. Σε μία από αυτές λοιπόν, ανέλαβε δράση ο Πίρλο, όπου με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1 στο 15', αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.
Και μέσα σε έξι λεπτά στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν, με τους «μπιανκονέρι» να μετατρέπουν σε θρίαμβο το παιχνίδι. Και το έκαναν με ωραίο τρόπο. Γιατί μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί το τέρμα του Τζιοβίνκο που «άδειασε» την άμυνα της Μίλαν και πλάσαρε στο 69’ για το προβάδισμα της «Γηραιάς Κυρίας». Λίγο αργότερα, ο Κιελίνι έδωσε ακόμα ένα λόγο για πανηγυρισμούς στο Τορίνο, αφού επωφελήθηκε το ριμπάουντ –μετά το δοκάρι στο φάουλ του Πίρλο- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έγραψε το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στην εκπνοή ξανά ο Μουντάρι, με τον Ζαπάτα στο φινάλε να χάνει νέα ευκαιρία, αλλά δεν κατόρθωσε να προκαλέσει «εμφράγματα».
Πλέον, η Γιουβέντους ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την Νάπολι (19 πόντους), ούσα δύο πίσω από την πρωτοπόρο Ρόμα, με την Μίλαν να 'χει μείνει στους 8 σε μια σεζόν που δεν εξελίσσεται καθόλου καλά!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiuCNgqhUuwYa-FPcCXcWOdnlkHOe0zzlSghuEpFsPQaunQKXXMYFG8Ay2YcE0vjG9dKd_yz-mI2_G20p8XTcYJbHSkBRNlRN_5y6wpSE-kbZ1_-J1u2xZvCE06jwHbReJtPT0CfXi9AHQ/s1600/000244.jpg)
Δεν σκοπεύει να αφήσει την κορυφή σε χέρια άλλων για πολύ. Και η Γιουβέντους το ‘δειξε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Ιταλία, όπου έκανε την ανατροπή, επικρατώντας της Μίλαν με σκορ 3-2.
Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν μόλις στα 19'' με σουτ του Μουντάρι που δεν κατάφερε να βγάλει ο Μπουφόν. Όσο περνούσε η ώρα, η Γιούβε άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, με τον κόσμο της στις εξέδρες να σπρώχνει –παρά την ψυχρολουσία της εκκίνησης. Σε μία από αυτές λοιπόν, ανέλαβε δράση ο Πίρλο, όπου με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1 στο 15', αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.
Και μέσα σε έξι λεπτά στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν, με τους «μπιανκονέρι» να μετατρέπουν σε θρίαμβο το παιχνίδι. Και το έκαναν με ωραίο τρόπο. Γιατί μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί το τέρμα του Τζιοβίνκο που «άδειασε» την άμυνα της Μίλαν και πλάσαρε στο 69’ για το προβάδισμα της «Γηραιάς Κυρίας». Λίγο αργότερα, ο Κιελίνι έδωσε ακόμα ένα λόγο για πανηγυρισμούς στο Τορίνο, αφού επωφελήθηκε το ριμπάουντ –μετά το δοκάρι στο φάουλ του Πίρλο- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έγραψε το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στην εκπνοή ξανά ο Μουντάρι, με τον Ζαπάτα στο φινάλε να χάνει νέα ευκαιρία, αλλά δεν κατόρθωσε να προκαλέσει «εμφράγματα».
Πλέον, η Γιουβέντους ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την Νάπολι (19 πόντους), ούσα δύο πίσω από την πρωτοπόρο Ρόμα, με την Μίλαν να 'χει μείνει στους 8 σε μια σεζόν που δεν εξελίσσεται καθόλου καλά!