Καλό αποτέλεσμα χαρακτήρισε για τον Ολυμπιακό και την ισοπαλία στο παιχνίδι του με την Μπενφίκα στο «Ντα Λούζ», ο Γιάννης Μανιάτης!
Εκ των αρχηγών των Πειραιωτών σε δηλώσεις που έκανε μετά τα παιχνίδι της Εθνικής με την Σλοβακία, αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στη θέση που του αρέσει να αγωνίζεται, αλλά και στην κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιάννη Μανιάτη:
--Σε έχει βοηθήσει ο ρόλος του αρχηγού στον Ολυμπιακό για να κάνεις τον... πυροσβέστη στις αψιμαχίες μετά το τέλος του ματς Ελλάδα-Σλοβακία;
"Προσπαθώ να προστατεύσω τους συμπαίκτες μου. Όταν βλέπω ότι κάποιοι πάνε να ξεφύγουν και να έχουν νεύρα στο παιχνίδι. Αυτό συμβαίνει, ποδόσφαιρο παίζουμε. Είναι πολύ δύσκολο. Είναι αναλόγως η στιγμή. Σήμερα έτυχε να είμαι εγώ ήρεμος. Αλλά λόγω της αρχηγίας προσπαθώ να προστατεύσω τα παιδιά και να μπαίνω μπροστά και να μην τσακώνονται και να μένει όλη η ομάδα με «καθαρό» μυαλό, γιατί αν δεν το έχεις δεν μπορείς να παίξεις και να αποδώσεις. Οι Σλοβάκοι είχαν σε όλο το παιχνίδι νεύρα και αυτό ίσως να είναι καλό για μας".
--Ακολουθούν συνεχόμενα ματς και με την Εθνική και με τον Ολυμπιακό. Σας βοηθάει να παίζετε συνεχόμενα σημαντικά παιχνίδια για να είστε σε υψηλό επίπεδο;
"Να έχεις ρυθμό είναι το παν στο ποδόσφαιρο. Είναι σημαντικό να αγωνίζεσαι στα περισσότερα γιατί έτσι δεν βγαίνει η κούραση. Δεν δουλεύεις πολύ στις προπονήσεις, όταν παίζεις συνεχόμενα παιχνίδια, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκουράζεσαι και να προετοιμάζεσαι. Πρέπει να ξεκουράζεσαι. Άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε μηχανές. Στο ποδόσφαιρο πλέον ο ποδοσφαιριστής αντέχει 90 λεπτά και 3 φορές στην εβδομάδα".
--Αν η Ελλάδα πάει στα μπαράζ, σε έναν μήνα θα δώσετε 10 ματς...
"Το σύγχρονο ποδόσφαιρο αυτό απαιτεί. Να έχουμε το σώμα μας έτοιμο. Θα χρειαστούν κάποια ματς να ξεκουραστούμε γιατί δεν είμαστε μηχανές και χρειάζεται το σώμα μας κάποια παιχνίδια να ξεκουράζεται. Ευτυχώς φέτος στον Ολυμπιακό έχουμε πολλές επιλογές και γίνεται ροτέισον".
--Φέτος έχεις αγωνιστεί ως δεξί μπακ, αλλά και στο κέντρο. Εσύ που προτιμάς να παίζεις;
"Εγώ προτιμώ στο κέντρο να παίζω, αλλά όταν η ομάδα χρειάζεται και δεν έχει άλλες λύσεις θα παίξω όπου μου ζητηθεί. Είμαι χρόνια στην ομάδα, πρέπει να το σεβαστώ και το σέβομαι, αν και δεν μου αρέσει (γέλια). Τον πρώτο λόγο τον έχει η ομάδα. Η θέση που μου αρέσει, μετά την εποχή Βαλβέρδε είναι το κέντρο. Στην Άντερλεχτ έπαιξα στο δεξί άκρο, έδωσα το καλύτερό μου εαυτό για την ομάδα. Κερδίσαμε και είμαι πολύ χαρούμενος. Δεν έχει σημασία που έπαιξα. Το θέμα είναι να κερδίζει η ομάδα".
--Το παιχνίδι με την Άντερλεχτ είναι τελικός. Αυτό με την Μπενφίκα είναι το ίδιο σημαντικό; Ο Ολυμπιακός θα παίξει στο "Ντα Λουζ" που βοηθά να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο, μια και η ομάδα είναι τεχνική.
"Θέλουμε μετά τη μεγάλη νίκη με την Άντερλεχτ ένα θετικό αποτέλεσμα και με την Μπενφίκα. Είναι πολύ δύσκολο γιατί έχει καλή ομάδα και δεν υπάρχει εύκολο ματς. Θετικό αποτέλεσμα είναι και η ισοπαλία γιατί μετά θα έχουμε δύο εντός έδρας ματς. Από εκεί και πέρα, εμείς σε κάθε παιχνίδι προσπαθούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Έχουμε πολύ επιθετική ομάδα. Θα βοηθήσει και εμάς το γήπεδο. Στην Άντερλεχτ δεν παίξαμε πολύ καλά δεν ήμασταν καλοί".
--Πλέον στο Champions League αξία έχουν οι βαθμοί γιατί και με την Παρί ο Ολυμπιακός και δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό.
"Εννοείται δεν το συζητάμε αυτό. Θέλαμε τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι. Εμείς αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Θα πάμε να παίξουμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε και μπορούμε. Η ομάδα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Έχουμε καλούς ποδοσφαιριστές. Το θέλω πάρα πολύ και εγώ και οι συμπαίκτες μου και νομίζω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε".
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjrbgkfYFkIKrvb2uDz6thdWrp5_NazWqmZGveTj0Nirp9UpHaALqcnuX339cCTlSlgV985TQDJkswDU2VTHmEp_qS_YX5y1O-eQqxt6pVMJRhpueqDYyJKub0XuXq10PsVtOWrzN9YHTQ/s1600/114007.jpg)
Εκ των αρχηγών των Πειραιωτών σε δηλώσεις που έκανε μετά τα παιχνίδι της Εθνικής με την Σλοβακία, αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στη θέση που του αρέσει να αγωνίζεται, αλλά και στην κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιάννη Μανιάτη:
--Σε έχει βοηθήσει ο ρόλος του αρχηγού στον Ολυμπιακό για να κάνεις τον... πυροσβέστη στις αψιμαχίες μετά το τέλος του ματς Ελλάδα-Σλοβακία;
"Προσπαθώ να προστατεύσω τους συμπαίκτες μου. Όταν βλέπω ότι κάποιοι πάνε να ξεφύγουν και να έχουν νεύρα στο παιχνίδι. Αυτό συμβαίνει, ποδόσφαιρο παίζουμε. Είναι πολύ δύσκολο. Είναι αναλόγως η στιγμή. Σήμερα έτυχε να είμαι εγώ ήρεμος. Αλλά λόγω της αρχηγίας προσπαθώ να προστατεύσω τα παιδιά και να μπαίνω μπροστά και να μην τσακώνονται και να μένει όλη η ομάδα με «καθαρό» μυαλό, γιατί αν δεν το έχεις δεν μπορείς να παίξεις και να αποδώσεις. Οι Σλοβάκοι είχαν σε όλο το παιχνίδι νεύρα και αυτό ίσως να είναι καλό για μας".
--Ακολουθούν συνεχόμενα ματς και με την Εθνική και με τον Ολυμπιακό. Σας βοηθάει να παίζετε συνεχόμενα σημαντικά παιχνίδια για να είστε σε υψηλό επίπεδο;
"Να έχεις ρυθμό είναι το παν στο ποδόσφαιρο. Είναι σημαντικό να αγωνίζεσαι στα περισσότερα γιατί έτσι δεν βγαίνει η κούραση. Δεν δουλεύεις πολύ στις προπονήσεις, όταν παίζεις συνεχόμενα παιχνίδια, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκουράζεσαι και να προετοιμάζεσαι. Πρέπει να ξεκουράζεσαι. Άνθρωποι είμαστε δεν είμαστε μηχανές. Στο ποδόσφαιρο πλέον ο ποδοσφαιριστής αντέχει 90 λεπτά και 3 φορές στην εβδομάδα".
--Αν η Ελλάδα πάει στα μπαράζ, σε έναν μήνα θα δώσετε 10 ματς...
"Το σύγχρονο ποδόσφαιρο αυτό απαιτεί. Να έχουμε το σώμα μας έτοιμο. Θα χρειαστούν κάποια ματς να ξεκουραστούμε γιατί δεν είμαστε μηχανές και χρειάζεται το σώμα μας κάποια παιχνίδια να ξεκουράζεται. Ευτυχώς φέτος στον Ολυμπιακό έχουμε πολλές επιλογές και γίνεται ροτέισον".
--Φέτος έχεις αγωνιστεί ως δεξί μπακ, αλλά και στο κέντρο. Εσύ που προτιμάς να παίζεις;
"Εγώ προτιμώ στο κέντρο να παίζω, αλλά όταν η ομάδα χρειάζεται και δεν έχει άλλες λύσεις θα παίξω όπου μου ζητηθεί. Είμαι χρόνια στην ομάδα, πρέπει να το σεβαστώ και το σέβομαι, αν και δεν μου αρέσει (γέλια). Τον πρώτο λόγο τον έχει η ομάδα. Η θέση που μου αρέσει, μετά την εποχή Βαλβέρδε είναι το κέντρο. Στην Άντερλεχτ έπαιξα στο δεξί άκρο, έδωσα το καλύτερό μου εαυτό για την ομάδα. Κερδίσαμε και είμαι πολύ χαρούμενος. Δεν έχει σημασία που έπαιξα. Το θέμα είναι να κερδίζει η ομάδα".
--Το παιχνίδι με την Άντερλεχτ είναι τελικός. Αυτό με την Μπενφίκα είναι το ίδιο σημαντικό; Ο Ολυμπιακός θα παίξει στο "Ντα Λουζ" που βοηθά να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο, μια και η ομάδα είναι τεχνική.
"Θέλουμε μετά τη μεγάλη νίκη με την Άντερλεχτ ένα θετικό αποτέλεσμα και με την Μπενφίκα. Είναι πολύ δύσκολο γιατί έχει καλή ομάδα και δεν υπάρχει εύκολο ματς. Θετικό αποτέλεσμα είναι και η ισοπαλία γιατί μετά θα έχουμε δύο εντός έδρας ματς. Από εκεί και πέρα, εμείς σε κάθε παιχνίδι προσπαθούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Έχουμε πολύ επιθετική ομάδα. Θα βοηθήσει και εμάς το γήπεδο. Στην Άντερλεχτ δεν παίξαμε πολύ καλά δεν ήμασταν καλοί".
--Πλέον στο Champions League αξία έχουν οι βαθμοί γιατί και με την Παρί ο Ολυμπιακός και δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό.
"Εννοείται δεν το συζητάμε αυτό. Θέλαμε τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι. Εμείς αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Θα πάμε να παίξουμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε και μπορούμε. Η ομάδα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Έχουμε καλούς ποδοσφαιριστές. Το θέλω πάρα πολύ και εγώ και οι συμπαίκτες μου και νομίζω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε".