Ε, απο χθες το μεσημέρι, ο Σαβιόλα έχει την άνεση του ακόμα και στη σύνδεση του στο Ιντερνετ μέσα απο το ipad του. Το τακτοποίησε κι αυτό ο Ολυμπιακός, παίρνοντας τις κάρτες από κατάστημα στο Πασαλιμάνι, μαζί με εκείνη του Γιαταμπαρέ, που ήθελε να έχει, παντού, wi fi. Είναι μέρος από τη ζωή τους το Ιντερνετ και θέλουν να είναι παντού συνδεδεμένοι.
Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι τη μία ημέρα ζητούν κάτι από τον Ολυμπιακό και την άλλη το΄χουν....Πέρα από το χρήμα, το Τσάμπιονς Λιγκ κι όλα τα άλλα, τυχαίο τίποτα δεν είναι σε αυτή τη ζωή.
----Έναν ''ελληνοκεντρικό'' Παναιτωλικό ήθελε ο Κωστούλας, ο μεγαλομέτοχος της ομάδας. Μόλις, όμως, είδαν τα ζόρια στο Αγρίνιο, τα ξέχασαν όλα τα άλλα και στράφηκαν στις σίγουρες, κατά την εκτίμηση τους, λύσεις, στους ξένους ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού.
Η νίκη σε βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα, ήλθε με 8 ξένους παίκτες στην ενδεκάδα των γηπεδούχων και με μόνους Έλληνες, τους Κούσα, Μπακάκη και Μελισσά, αμυντικογενείς, δηλαδή, ποδοσφαιριστές. Ούτε να σκέπτονται δε θέλουν, στον Παναιτωλικό, το ενδεχόμενο να πέσει, ξανά, κατηγορία η ομάδα τους, όχι μόνο για την απώλεια εσόδων, αλλά, κυρίως, για την απογοήτευση που θα προκαλέσει. Το αποτέλεσμα, λοιπόν, πάνω απ΄ όλα....
----Δε θα το περίμενε ο Βαζέχα, αλλά, να που έτσι που το έφερε η ζωή, θέλει να δεΙ τη νίκη του Ολυμπιακού. Αυτός, ο αφοσιωμένος Παναθηναϊκός...Αλλά, έχει...ελαφρυντικά...
Ελπίζει σε επιτυχίες από τον Ολυμπιακό Αγίου Στεφάνου, την ομάδα όπου αγωνίζεται ο 26χρονος γιός του Αρκάδιος...Εκεί υπέγραψε δελτίο το καλοκαίρι ο Αρκάδιος, που πρωτύτερα έπαιξε σε Βριλήσσια, Γλυκά Νερά, Αγίους Αναργύρους, Ολυμπιακό Λουτρακίου, ΑΕ Ηρακλείου, Ωρωπό, Νικηφόρο.
Πάντως, ο Κριστόφ τον καμαρώνει τον γιο του, καθώς, οδηγεί τον Ολυμπιακό από τη μία νίκη στην άλλη, στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΑΝΑ. Βρε πως τα έφερε η ζωή για τον Κριστόφ που έγινε...γάβρος στα 50....
----Είναι προτιμότερο αυτό που έκανε ο Μάνθος Πουλινάκης, αν κι αδόκιμο. Έδιωξε από το τηλέφωνο τον Παύλο Δερμιτζάκη, αλλά, προκειμένου να χανόταν ακόμα μία εβδομάδα, χωρίς νόημα, σε ένα τελειωμένο έργο, καλύτερα που έγινε έτσι....
Ο πρόεδρος του ΟΦΗ, είναι γνωστό ότι εύκολα ενθουσιάζει κι εύκολα απογοητεύεται. Αλλάζει συναισθήματα, για πρόσωπα, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Και με τον Δερμιτζάκη, δεν έβλεπε φως, σε μία σεζόν, όπου το έμψυχο υλικό του ΟΦΗ είναι, πράγματι, καλό κι αν μη τι άλλο δεν αξίζει να βολοδέρνει στην ουρά....
----Το ζήτημα που αφορά τη χωρητικότητα του νέου γηπέδου της ΑΕΚ, στη Νέα Φιλαδέλφεια, φαίνεται ότι έχει λυθεί, με τρόπο οριστικό. Θα είναι ανάμεσα στις 33.600 και τις 35.000 θέσεις, όχι λιγότερες, όχι περισσότερες.
Ακούγεται, βεβαίως, ότι μπορεί να φτιαχτεί γήπεδο που, εντέλει, θα χωρά 26-27.000 θέσεις, για λόγους οικονομίας αλλά και για θέματα που έχουν σχέση με το πρακτικό σκέλος της προσπάθειας που καταβάλλεται από την ΑΕΚ.
Όμως, στην ΑΕΚ, επιμένουν ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν τα αρχικά πλάνα. Το ύψος της κατασκευής, όπως θα αποτυπώνεται στα τελικά σχέδια, θα παίξει τον δικό του ρόλο....Ας συγκρατήσουμε, όμως, το νούμερο 30.000....Κι αυτό, φυσικά, καλό είναι.
----Οικογενειακή παράδοση έχει ο Εστεμπάν Σολάρι, στο ποδόσφαιρο. Ο 33χρονος Αργεντινός, που χάρισε τη νίκη στη Ξάνθη με τα 2 γκολ που πέτυχε απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, μπήκε στο χώρο, ακολουθώντας τα χνάρια του πατέρα του, που επίσης ήταν επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, όπως και τα 2 απο τα 4 αδέλφια του, με τον Σαντιάγο, μάλιστα, να έχει αγωνισθεί τόσο στην Ρεάλ Μαδρίτης όσο και στην Ίντερ.
Το παρατσούκλι του είναι “Ιταλός”, καθώς, η καταγωγή της οικογένειας είναι από την γειτονική μας χώρα. Αν δεν είχε προβλήματα με τραυματισμούς στην περσινή σεζόν, στην Κύπρο, μπορεί να πήγαινε και πάλι στην Ισπανία ή στο Βέλγιο, αλλά, αρκέσθηκε στην προσφορά της Ξάνθης, που ρίσκαρε μαζί του ( καθώς ήταν λαβωμένος ) και δικαιώνεται...
----Ότι έγινε στον Απόλλωνα Σμύρνης, ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο....Ο Αλέκος Βοσνιάδης ήταν ο “αδύναμος κρίκος” στην ομάδα της Ριζούπολης και δεν ήταν τυχαίο ότι τον έδιναν ως το “πρώτο φαβορί” για να απολυθεί, ανάμεσα στους προπονητές των 18 ΠΑΕ της Σούπερ Λιγκ.
Η αλήθεια είναι ότι ο Βελλής προσπάθησε να τον στηρίξει, αν κι οι συνεργάτες του, προέβλεπαν ότι η αλλαγή θα ήταν απολύτως αναγκαία κι απαραίτητη....Πάντως, ο Βελλής παραδέχεται τώρα, ότι “μία ψυχή”, θα έπρεπε να την ακούσει, όταν του έλεγε ότι “αν δεν αλλάξει τον Βοσνιάδη, θα έπρεπε να διώξει τους μισούς παίκτες....”. Τα αρνητικά σχόλια στα, χωρισμένα στα δύο, αποδυτήρια, έβαζαν φωτιά....
----Χρειάσθηκε να φθάσουμε στο τέλος του 2013,ώστε να γίνει το αυτονόητο. Να ασφαλισθούν όχι μόνο οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, αλλά και τα προστατευόμενα απ΄ αυτούς μέλη των οικογενειών τους...
Έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, μπήκε μία σειρά και στο ασφαλιστικό, μετά από τη συνεννόηση του ΠΣΑΠ με τη Σούπερ Λιγκ. Τα βρήκαν σε ένα ευαίσθητο τομέα και προχωρούν ως συνεργάτες. Καλό είναι αυτό. Και το πιστώνεται ο Γιάννης Μώραλης, ως Πρόεδρος της Σούπερ Λιγκ, καθώς, ο ΠΣΑΠ φώναζε, αλλά, οι προκάτοχοι του έκαναν ότι δεν άκουγαν...
----Για τον Κάτσε τα είχαμε πει...Δεν υπήρχε περίπτωση να τον “καθαρίσει” ο Ιβάν Σαββίδης. Για διάφορους λόγους. Πριν από όλα, επειδή, ο παίκτης αποτελεί σοβαρό περιουσιακό στοιχείο για τον ΠΑΟΚ, που περιμένει ότι θα έχει πολλαπλά οφέλη από τον νεαρό Αλβανό. Αλλά, μη ξεχνάτε κι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, περίεργοι και κανείς δε θέλει να εκτεθεί μέσα από κινήσεις που θα ρίξουν λάδι στη φωτιά....
Ο Κάτσε, άραγε, το πήρε το μήνυμα, κατάλαβε ότι...τα΄μπλεξε τα πράγματα ή θα βρεθεί και πάλι σε περιπέτειες, επειδή, δεν ακούει τις συμβουλές που του δίνουν και επιμένει να είναι ατίθασος ;
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQn0w5Kq49OcZvK8-mdJFeujaAdeXLnfteaL9um10zG-qxbk_HPdkv6LWaoVKVE07DU63ouGclRvV0SEDH4qhoqEBUA5DUnipgkUR3CzEg8uxbbagxr0TTWiJHeZsmFdNqrVOZBvM8_Vc/s1600/108449.jpg)
Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι τη μία ημέρα ζητούν κάτι από τον Ολυμπιακό και την άλλη το΄χουν....Πέρα από το χρήμα, το Τσάμπιονς Λιγκ κι όλα τα άλλα, τυχαίο τίποτα δεν είναι σε αυτή τη ζωή.
----Έναν ''ελληνοκεντρικό'' Παναιτωλικό ήθελε ο Κωστούλας, ο μεγαλομέτοχος της ομάδας. Μόλις, όμως, είδαν τα ζόρια στο Αγρίνιο, τα ξέχασαν όλα τα άλλα και στράφηκαν στις σίγουρες, κατά την εκτίμηση τους, λύσεις, στους ξένους ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού.
Η νίκη σε βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα, ήλθε με 8 ξένους παίκτες στην ενδεκάδα των γηπεδούχων και με μόνους Έλληνες, τους Κούσα, Μπακάκη και Μελισσά, αμυντικογενείς, δηλαδή, ποδοσφαιριστές. Ούτε να σκέπτονται δε θέλουν, στον Παναιτωλικό, το ενδεχόμενο να πέσει, ξανά, κατηγορία η ομάδα τους, όχι μόνο για την απώλεια εσόδων, αλλά, κυρίως, για την απογοήτευση που θα προκαλέσει. Το αποτέλεσμα, λοιπόν, πάνω απ΄ όλα....
----Δε θα το περίμενε ο Βαζέχα, αλλά, να που έτσι που το έφερε η ζωή, θέλει να δεΙ τη νίκη του Ολυμπιακού. Αυτός, ο αφοσιωμένος Παναθηναϊκός...Αλλά, έχει...ελαφρυντικά...
Ελπίζει σε επιτυχίες από τον Ολυμπιακό Αγίου Στεφάνου, την ομάδα όπου αγωνίζεται ο 26χρονος γιός του Αρκάδιος...Εκεί υπέγραψε δελτίο το καλοκαίρι ο Αρκάδιος, που πρωτύτερα έπαιξε σε Βριλήσσια, Γλυκά Νερά, Αγίους Αναργύρους, Ολυμπιακό Λουτρακίου, ΑΕ Ηρακλείου, Ωρωπό, Νικηφόρο.
Πάντως, ο Κριστόφ τον καμαρώνει τον γιο του, καθώς, οδηγεί τον Ολυμπιακό από τη μία νίκη στην άλλη, στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΑΝΑ. Βρε πως τα έφερε η ζωή για τον Κριστόφ που έγινε...γάβρος στα 50....
----Είναι προτιμότερο αυτό που έκανε ο Μάνθος Πουλινάκης, αν κι αδόκιμο. Έδιωξε από το τηλέφωνο τον Παύλο Δερμιτζάκη, αλλά, προκειμένου να χανόταν ακόμα μία εβδομάδα, χωρίς νόημα, σε ένα τελειωμένο έργο, καλύτερα που έγινε έτσι....
Ο πρόεδρος του ΟΦΗ, είναι γνωστό ότι εύκολα ενθουσιάζει κι εύκολα απογοητεύεται. Αλλάζει συναισθήματα, για πρόσωπα, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Και με τον Δερμιτζάκη, δεν έβλεπε φως, σε μία σεζόν, όπου το έμψυχο υλικό του ΟΦΗ είναι, πράγματι, καλό κι αν μη τι άλλο δεν αξίζει να βολοδέρνει στην ουρά....
----Το ζήτημα που αφορά τη χωρητικότητα του νέου γηπέδου της ΑΕΚ, στη Νέα Φιλαδέλφεια, φαίνεται ότι έχει λυθεί, με τρόπο οριστικό. Θα είναι ανάμεσα στις 33.600 και τις 35.000 θέσεις, όχι λιγότερες, όχι περισσότερες.
Ακούγεται, βεβαίως, ότι μπορεί να φτιαχτεί γήπεδο που, εντέλει, θα χωρά 26-27.000 θέσεις, για λόγους οικονομίας αλλά και για θέματα που έχουν σχέση με το πρακτικό σκέλος της προσπάθειας που καταβάλλεται από την ΑΕΚ.
Όμως, στην ΑΕΚ, επιμένουν ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν τα αρχικά πλάνα. Το ύψος της κατασκευής, όπως θα αποτυπώνεται στα τελικά σχέδια, θα παίξει τον δικό του ρόλο....Ας συγκρατήσουμε, όμως, το νούμερο 30.000....Κι αυτό, φυσικά, καλό είναι.
----Οικογενειακή παράδοση έχει ο Εστεμπάν Σολάρι, στο ποδόσφαιρο. Ο 33χρονος Αργεντινός, που χάρισε τη νίκη στη Ξάνθη με τα 2 γκολ που πέτυχε απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, μπήκε στο χώρο, ακολουθώντας τα χνάρια του πατέρα του, που επίσης ήταν επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, όπως και τα 2 απο τα 4 αδέλφια του, με τον Σαντιάγο, μάλιστα, να έχει αγωνισθεί τόσο στην Ρεάλ Μαδρίτης όσο και στην Ίντερ.
Το παρατσούκλι του είναι “Ιταλός”, καθώς, η καταγωγή της οικογένειας είναι από την γειτονική μας χώρα. Αν δεν είχε προβλήματα με τραυματισμούς στην περσινή σεζόν, στην Κύπρο, μπορεί να πήγαινε και πάλι στην Ισπανία ή στο Βέλγιο, αλλά, αρκέσθηκε στην προσφορά της Ξάνθης, που ρίσκαρε μαζί του ( καθώς ήταν λαβωμένος ) και δικαιώνεται...
----Ότι έγινε στον Απόλλωνα Σμύρνης, ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο....Ο Αλέκος Βοσνιάδης ήταν ο “αδύναμος κρίκος” στην ομάδα της Ριζούπολης και δεν ήταν τυχαίο ότι τον έδιναν ως το “πρώτο φαβορί” για να απολυθεί, ανάμεσα στους προπονητές των 18 ΠΑΕ της Σούπερ Λιγκ.
Η αλήθεια είναι ότι ο Βελλής προσπάθησε να τον στηρίξει, αν κι οι συνεργάτες του, προέβλεπαν ότι η αλλαγή θα ήταν απολύτως αναγκαία κι απαραίτητη....Πάντως, ο Βελλής παραδέχεται τώρα, ότι “μία ψυχή”, θα έπρεπε να την ακούσει, όταν του έλεγε ότι “αν δεν αλλάξει τον Βοσνιάδη, θα έπρεπε να διώξει τους μισούς παίκτες....”. Τα αρνητικά σχόλια στα, χωρισμένα στα δύο, αποδυτήρια, έβαζαν φωτιά....
----Χρειάσθηκε να φθάσουμε στο τέλος του 2013,ώστε να γίνει το αυτονόητο. Να ασφαλισθούν όχι μόνο οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, αλλά και τα προστατευόμενα απ΄ αυτούς μέλη των οικογενειών τους...
Έστω και με μεγάλη καθυστέρηση, μπήκε μία σειρά και στο ασφαλιστικό, μετά από τη συνεννόηση του ΠΣΑΠ με τη Σούπερ Λιγκ. Τα βρήκαν σε ένα ευαίσθητο τομέα και προχωρούν ως συνεργάτες. Καλό είναι αυτό. Και το πιστώνεται ο Γιάννης Μώραλης, ως Πρόεδρος της Σούπερ Λιγκ, καθώς, ο ΠΣΑΠ φώναζε, αλλά, οι προκάτοχοι του έκαναν ότι δεν άκουγαν...
----Για τον Κάτσε τα είχαμε πει...Δεν υπήρχε περίπτωση να τον “καθαρίσει” ο Ιβάν Σαββίδης. Για διάφορους λόγους. Πριν από όλα, επειδή, ο παίκτης αποτελεί σοβαρό περιουσιακό στοιχείο για τον ΠΑΟΚ, που περιμένει ότι θα έχει πολλαπλά οφέλη από τον νεαρό Αλβανό. Αλλά, μη ξεχνάτε κι ότι οι καιροί είναι δύσκολοι, περίεργοι και κανείς δε θέλει να εκτεθεί μέσα από κινήσεις που θα ρίξουν λάδι στη φωτιά....
Ο Κάτσε, άραγε, το πήρε το μήνυμα, κατάλαβε ότι...τα΄μπλεξε τα πράγματα ή θα βρεθεί και πάλι σε περιπέτειες, επειδή, δεν ακούει τις συμβουλές που του δίνουν και επιμένει να είναι ατίθασος ;