Σε κατάστημα εταιρείας κινητής τηλεφωνίας
έδωσε το "παρών" αντιπροσωπεία των διεθνών παικτών αποτελούμενη από τους
Ορέστη Καρνέζη, Κώστα Κατσουράνη, Κώστα Μανωλά, Δημήτρη Σιόβα, Βασίλη
Τοροσίδη και Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Διαβάστε τις δηλώσεις των Ελλήνων
για τα επικείμενα παιχνίδια με Σλοβακία (11/10) και Λιχτενστάιν (15/10).
Οι Έλληνες διεθνείς υπέγραψαν αυτόγραφα στους φίλους της
Εθνικής, φωτογραφήθηκαν μαζί τους και στη συνέχεια μίλησαν για τα δύο
επικείμενα παιχνίδια των προκριματικών του Μουντιάλ της Βραζιλίας κόντρα
σε Σλοβακία και Λιχτενστάιν αλλά και για τις πιθανότητες πρόκρισης.
Ο Βασίλης Τοροσίδης αναφέρθηκε στη δυσκολία της αναμέτρησης με τη Σλοβακία, τονίζοντας πως η Εθνική έχει ανέβει επίπεδο. "Το παιχνίδι με τη Σλοβακία είναι όπως τα προηγούμενα οκτώ παιχνίδια. Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, είναι μια καλή ομάδα. Δεν έχει σχέση που κερδίσαμε στη Σλοβακία. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να τα δώσουμε όλα και να κερδίσουμε, τίποτα παραπάνω. Υπάρχουν παίκτες στην Εθνική Σλοβακίας με ποιότητα, αλλά πρέπει να προσέξουμε γενικά ως ομάδα όλους τους παίκτες για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα.
Το να περιμένεις και ένα αρνητικό αποτέλεσμα από τη Βοσνία σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και να σκεφτόμαστε μόνο τους εαυτούς μας.
Η Εθνική έχει πάρει μέρος, από το 2004 και μετά, με εξαίρεση το Μουντιάλ του 2006, σε όλες τις διοργανώσεις, έχει μια κατάκτηση το 2004, έχει ανέβει επίπεδο, είναι τα τελευταία χρόνια στις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου. Αυτό που ελπίζουμε εμείς είναι να πάρουμε την πρόκριση και στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, είτε τώρα είτε τον Νοέμβριο (σ.σ. στα μπαράζ)".
Από την πλευρά του ο Δημήτρης Σιόβας τόνισε: "Πάμε να κερδίσουμε και τα δύο ματς. Ευχόμαστε να κάνει μια "γκέλα" η Βοσνία, ώστε να πάρουμε την απευθείας πρόκριση. Αν δε γίνει αυτό θα πάμε στα μπαράζ, όπου κι εκεί πιστεύουμε θα πάρουμε τη πρόκριση για το Μουντιάλ. Καμία ομάδα δε μας φοβίζει, ακόμη και η Γαλλία. Εμείς κοιτάμε τη δική μας ομάδα και να παίξουμε όπως εμείς ξέρουμε. Ξέρουμε να παίρνουμε τα αποτελέσματα και με δύσκολες ομάδες και αυτό θα κοιτάξουμε να κάνουμε".
Τέλος, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δήλωσε: "Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τους έξι βαθμούς για να διατηρήσουμε στο ακέραιο τις ελπίδες μας ώστε να προκριθούμε απευθείας. Η Σλοβακία είναι πιο δυνατή ομάδα από το Λιχτενστάιν, αλλά μην ξεχνάμε ότι παίζουμε στην έδρα μας και έχουμε καλή ομάδα. Ένα μεγάλο μέρος της σκέψης μας θα είναι και στον αγώνα της Βοσνίας. Όλα θα κριθούν την Τρίτη, ωστόσο πάνω απ' όλα πρέπει εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας".
Ο Βασίλης Τοροσίδης αναφέρθηκε στη δυσκολία της αναμέτρησης με τη Σλοβακία, τονίζοντας πως η Εθνική έχει ανέβει επίπεδο. "Το παιχνίδι με τη Σλοβακία είναι όπως τα προηγούμενα οκτώ παιχνίδια. Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, είναι μια καλή ομάδα. Δεν έχει σχέση που κερδίσαμε στη Σλοβακία. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να τα δώσουμε όλα και να κερδίσουμε, τίποτα παραπάνω. Υπάρχουν παίκτες στην Εθνική Σλοβακίας με ποιότητα, αλλά πρέπει να προσέξουμε γενικά ως ομάδα όλους τους παίκτες για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα.
Το να περιμένεις και ένα αρνητικό αποτέλεσμα από τη Βοσνία σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και να σκεφτόμαστε μόνο τους εαυτούς μας.
Η Εθνική έχει πάρει μέρος, από το 2004 και μετά, με εξαίρεση το Μουντιάλ του 2006, σε όλες τις διοργανώσεις, έχει μια κατάκτηση το 2004, έχει ανέβει επίπεδο, είναι τα τελευταία χρόνια στις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου. Αυτό που ελπίζουμε εμείς είναι να πάρουμε την πρόκριση και στο Μουντιάλ της Βραζιλίας, είτε τώρα είτε τον Νοέμβριο (σ.σ. στα μπαράζ)".
Από την πλευρά του ο Δημήτρης Σιόβας τόνισε: "Πάμε να κερδίσουμε και τα δύο ματς. Ευχόμαστε να κάνει μια "γκέλα" η Βοσνία, ώστε να πάρουμε την απευθείας πρόκριση. Αν δε γίνει αυτό θα πάμε στα μπαράζ, όπου κι εκεί πιστεύουμε θα πάρουμε τη πρόκριση για το Μουντιάλ. Καμία ομάδα δε μας φοβίζει, ακόμη και η Γαλλία. Εμείς κοιτάμε τη δική μας ομάδα και να παίξουμε όπως εμείς ξέρουμε. Ξέρουμε να παίρνουμε τα αποτελέσματα και με δύσκολες ομάδες και αυτό θα κοιτάξουμε να κάνουμε".
Τέλος, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δήλωσε: "Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τους έξι βαθμούς για να διατηρήσουμε στο ακέραιο τις ελπίδες μας ώστε να προκριθούμε απευθείας. Η Σλοβακία είναι πιο δυνατή ομάδα από το Λιχτενστάιν, αλλά μην ξεχνάμε ότι παίζουμε στην έδρα μας και έχουμε καλή ομάδα. Ένα μεγάλο μέρος της σκέψης μας θα είναι και στον αγώνα της Βοσνίας. Όλα θα κριθούν την Τρίτη, ωστόσο πάνω απ' όλα πρέπει εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας".