Η Γκλάντμπαχ ήταν η μεγάλη νικήτρια το απόγευμα του Σαββάτου στο ντέρμπι των... Μπορούσια, επικρατώντας της Ντόρτμουντ στο "Μπορούσια Παρκ" με σκορ 2-0.
Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που δεν είχε στη σύνθεσή της τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ακόμα κι αν έχασε σωρεία ευκαιριών, γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα. Στο 83' ο Χούμελς ανέτρεψε τον Νόρντβαϊτ που ήταν έτοιμος να σκοράρει και ο Μαξ Κρούζε μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ. Ο Μάρκο Ρόις είχε στο 85’ δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ και ένα λεπτό μετά ο Ράφαελ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που έφερε τους γηπεδούχους τέταρτους.
Την ίδια ώρα και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Σάλκε επέστρεφε στις νίκες, επικρατώντας στο "Φέλτινς Αρίνα" με σκορ 4-1 της Άουγκμπουργκ. Πρωταγωνιστής για τους "βασιλικούς μπλε" ο Άνταμ Ζάλαϊ που πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που είχαν εκτός αποστολής τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο, έμειναν στο 15’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κλάβαν που ανέτρεψε αντίπαλο σε προφανή θέση για γκολ.
Η Μάιντς... έσωσε το βαθμό στην έδρα της ισοφαρίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 2-2 τη Χόφενχαϊμ, ενώ Στουτγκάρδη και Βέρντερ έμειναν στο 1-1 και ανέβηκαν αμφότερες στους 11 βαθμούς.
Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Μπράουνσβαϊγκ, που πήρε την παρθενική της νίκη στη Μπουντεσλίγκα μετά από 28 χρόνια με 2-0 απέναντι στη Βόλφσμπουργκ και μάλιστα μέσα στη "Βόλφσβαγκεν Αρίνα".
Δείτε τα Highlights ΕΔΩ!
Αναλυτικά:
Παρασκευή 4/10
Ανόβερο-Χέρτα Βερολίνου 1-1
(24’ Σουλτς-81’ Ρόνι)
Σάββατο 5/10
Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 4-1
(16’ πεν. Μπόατενγκ, 28’, 78’ Ζάλαϊ, 86’ Μέιερ-10’ Μόλντερς)
Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 2-0
(81’ πεν. Κρούζε, 86’ Ράφαελ)
Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης 1-1
(6’ Χάρνικ-37’ Πέτερσεν)
Βόλφσμπουργκ-Μπράουνσβαϊγκ 0-2
(30’ Μπελαράμπι, 86’ Κούμπελα)
Μάιντς-Χόφενχαϊμ 2-2
(82’ Τσούπο-Μότινγκ, 92’ Νοβέσκι-14’ Φόλαντ, 22’ Φιρμίνο)
Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου (19:30)
Κυριακή 6/10
Νυρεμβέργη-Αμβούργο (16:30)
Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiy5YVzgxTIkaNj_D79rE8fqKkqGsVOyZWcXavGJHf-ap8EhbzV_bytHjkjlz8Qs9leTGwuoA9F7M4WQsptG9J7ZBVjBYMhKWRMV-uTRF3pGr5MDd8VQ6DdR13DVDF0OyggISM-xinbkl0/s1600/113187.jpg)
Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που δεν είχε στη σύνθεσή της τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ακόμα κι αν έχασε σωρεία ευκαιριών, γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα. Στο 83' ο Χούμελς ανέτρεψε τον Νόρντβαϊτ που ήταν έτοιμος να σκοράρει και ο Μαξ Κρούζε μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ. Ο Μάρκο Ρόις είχε στο 85’ δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ και ένα λεπτό μετά ο Ράφαελ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που έφερε τους γηπεδούχους τέταρτους.
Την ίδια ώρα και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Σάλκε επέστρεφε στις νίκες, επικρατώντας στο "Φέλτινς Αρίνα" με σκορ 4-1 της Άουγκμπουργκ. Πρωταγωνιστής για τους "βασιλικούς μπλε" ο Άνταμ Ζάλαϊ που πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που είχαν εκτός αποστολής τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο, έμειναν στο 15’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κλάβαν που ανέτρεψε αντίπαλο σε προφανή θέση για γκολ.
Η Μάιντς... έσωσε το βαθμό στην έδρα της ισοφαρίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 2-2 τη Χόφενχαϊμ, ενώ Στουτγκάρδη και Βέρντερ έμειναν στο 1-1 και ανέβηκαν αμφότερες στους 11 βαθμούς.
Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Μπράουνσβαϊγκ, που πήρε την παρθενική της νίκη στη Μπουντεσλίγκα μετά από 28 χρόνια με 2-0 απέναντι στη Βόλφσμπουργκ και μάλιστα μέσα στη "Βόλφσβαγκεν Αρίνα".
Δείτε τα Highlights ΕΔΩ!
Αναλυτικά:
Παρασκευή 4/10
Ανόβερο-Χέρτα Βερολίνου 1-1
(24’ Σουλτς-81’ Ρόνι)
Σάββατο 5/10
Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 4-1
(16’ πεν. Μπόατενγκ, 28’, 78’ Ζάλαϊ, 86’ Μέιερ-10’ Μόλντερς)
Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 2-0
(81’ πεν. Κρούζε, 86’ Ράφαελ)
Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης 1-1
(6’ Χάρνικ-37’ Πέτερσεν)
Βόλφσμπουργκ-Μπράουνσβαϊγκ 0-2
(30’ Μπελαράμπι, 86’ Κούμπελα)
Μάιντς-Χόφενχαϊμ 2-2
(82’ Τσούπο-Μότινγκ, 92’ Νοβέσκι-14’ Φόλαντ, 22’ Φιρμίνο)
Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου (19:30)
Κυριακή 6/10
Νυρεμβέργη-Αμβούργο (16:30)
Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30).