Μίλαν και Μπαρτσελόνα, στην... καθιερωμένη
συνάντησή τους στο Champions League, απέτυχαν να αναδείξουν νικητή στο
Σαν Σίρο. Ρομπίνιο και Λιονέλ Μέσι σημείωσαν από ένα τέρμα και το τελικό
1-1 διατήρησε απαράλλαχτη την εικόνα στην κορυφή του 8ου ομίλου μετά
από 3 αγωνιστικές. Πρώτη νίκη για τη Σέλτικ, 2-1 τον Άγιαξ στη Γλασκόβη.
Μίλαν - Μπαρτσελόνα 1-1
(9' Ρομπίνιο - 23' Μέσι)Οι Ιταλοί κοίταξαν από την αρχή στα μάτια τους... μόνιμους αντιπάλους τους στη διοργάνωση και με τον Κακά βασικό και σε εκπληκτική κατάσταση, δικαιώθηκαν γι' αυτήν την... αλαζονεία. Ένα λάθος του Χαβιέρ Μαστσεράνο και το ένα δύο του Ρομπίνιο με τον συμπατριώτη του, μάλιστα, απέφερε το πρώτο γκολ της συνάντησης. Η πίεση των Καταλανών αυξήθηκε, με τη Μίλαν, σε ένα ιδιόμορφο 4-3-3 με τον Ρομπίνιο να αγωνίζεται σε ρόλο "ψευδοεννιαριού", να αποδέχεται τη μοίρα της και να επιχειρεί να ελκύσει όσο το δυνατόν περισσότερους αντιπάλους για να "αδειάσει" τον χώρο μπροστά στην εστία του Βίκτορ Βαλδές. Ο Κακά βρισκόταν παντού στην αριστερή πτέρυγα, παίζοντας ρόλο μπακ στην άμυνα ώστε να προσφέρει βοήθειες στον αδύναμο κρίκο των γηπεδούχων, Κέβιν Κονστάντ, αλλά μία αδράνεια του τελευταίου έβγαλε τον Λιονέλ Μέσι μόνο του με τον Μάρκο Αμέλια. Ο Ιταλός τερματοφύλακας έγινε ο 98ος που δέχεται γκολ από τον Αργεντινό, ο οποίος με τη σειρά του έφτασε τα 63 γκολ στο θεσμό και μείωσε στα 8 την απόστασή του από τον αρχισκόρερ Ραούλ.
Μίλαν: Αμέλια, Αμπάτε, Σαπάτα, Μεξές, Κονστάντ, Μοντολίβο, Ντε Γιονγκ, Μουντάρι, Μπίρσα (80' Πόλι), Ρομπίνιο (64' Μπαλοτέλι), Κακά (71' Εμάνουελσον)
Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Αλέξις (74' Φάμπρεγας), Μέσι, Νεϊμάρ (81' Πέδρο)
Σέλτικ - Άγιαξ 2-1
(43' πέν. Φόρεστ, 54' Καγιάλ - 90+4' Σόνε)Τους πρώτους βαθμούς στο φετινό Champions League πανηγύρισε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε δίκαια του Άγιαξ με 2-1 στη Γλασκόβη κι έκανε το πρώτο βήμα για την κατάληψη τουλάχιστον του "εισιτηρίου" που οδηγεί στο Europa League. Με τον Γιώργο Σαμαρά ξανά σε ρόλο αριστερού μέσου, η ομάδα του Νιλ Λένον έπαιξε αρκετά καλά, οργανωμένα, περιμένοντας το γρήγορο passing game των Ολλανδών και ανταπεξήρθε στις απαιτήσεις του αγώνα.
Ο "Αίαντας" θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 1ο ημίχρονο, εάν ο Κρίστιαν Πόουλσεν δεν έστελνε την μπάλα στο δοκάρι του Φρέιζερ Φόρστερ, ενώ στην επόμενη φάση, ο Βίκτορ Φίσερ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση μόνο ένα απίθανο τάκλιν του Μπεράμ Καγιάλ απέτρεψε το γκολ για τους πρωταθλητές Ολλανδίας. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Τζέιμς Φόρεστ το εκτέλεσε εύστοχα. Στο 54ο λεπτό, ο Καγιάλ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του και το μόνο που χρειάστηκε στη συνέχεια ήταν η διατήρηση του σκορ για τους "Καθολικούς". Οι αγχωμένοι παίκτες του Φρανκ ντε Μπουρ αμέλησαν τα αμυντικά καθήκοντά τους και δέχονταν διαρκώς επιθέσεις από τους γηπεδούχους. Στο 88ο λεπτό έμειναν με παίκτη παραπάνω, αφού 10 λεπτά μετά από την είσοδό του, ο Νιρ Μπιτόν αποβλήθηκε, ενώ λίγο αργότερα ένα όμορφο σουτ του Λάσε Σόνε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Σέλτικ: Φόρστερ, Λούστιγκ (77' Μπιτόν), Άμπροουζ, Φαν Ντάικ, Ισαγκίρε, Φόρεστ, Καγιάλ (71' Λέντλεϊ), Μάλγκριου, Σαμαράς, Στόουκς, Πούκι (90+1' Μπαλντέ)
Άγιαξ: Κίλεσεν, Φαν Ράιν (80' Σόνε), Φέλτμαν, Ντένσβιλ, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Πόουλσεν (61' Μπόιλεσεν), Σερέρο, Άντερσεν, Σίγκθορσον, Φίσερ (72' Ντε Σα)
Δείτε τα highlights ΕΔΩ!