Η αντίστροφη μέτρηση για την πρώτη μεγάλη “μάχη” του Ολυμπιακού με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ έχει ξεκινήσει και ο Μίτσελ,
έχει σχεδόν...καταλήξει στους έντεκα που θα ξεκινήσουν το παιχνίδι
κόντρα στους “Κόκκινους” Διαβόλους” την ερχόμενη Τρίτη στο “¨Γ.
Καραϊσκάκης”.
Ο Ισπανός τεχνικός έχει μόνο έναν ενδοιασμό αναφορικά με την συμμετοχή ή όχι στο αρχικό σχήμα του Νταβίντ Φουστέρ, ενός ποδοσφαιριστή τον οποίο πιστεύει πάρα πολύ ειδικά στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια.
Αν ο Φουστέρ ήταν σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς και δεν προερχόταν από τραυματισμό, δεν θα ετίθετο καν θέμα για την συμμετοχή του στο ματς με την Γιουνάιτεντ. Η πολυήμερη όμως απουσία του, αλλάζει τα δεδομένα με τον Μίτσελ να περιμένει το ματς του Σαββάτου με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για να πάρει τις οριστικές του αποφάσεις.
Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός θα πάρει σημαντικό χρόνο συμμετοχής κόντρα στον ΟΦΗ, κι αν δείξει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση τότε οι πιθανότητες να αγωνιστεί, ενδεχομένως από την αρχή στην αναμέτρηση με την Γιουνάιτεντ θα αυξηθούν σημαντικά.
Άλλωστε η παρουσία του Φουστέρ στο παιχνίδι με τους πρωταθλητές Αγγλίας θα καθορίσει εν πολλοίς και στο σχήμα που θα έχουν οι “ερυθρόλευκοι”. Κι αυτό γιατί ο Φουστέρ μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον Μίτσελ είτε στα άκρα, οπότε θα μείνει στο πάγκο ένας εκ των Πέρες και Κάμπελ, με πιθανότερο τον πρώτο, είτε στον άξονα πίσω από τον σέντερ-φορ που θα είναι εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου ο Ολαϊτάν, οπότε δεν θα ξεκινήσει το ματς ούτε ο Ντομίνγκες, ούτε ο Σαβιόλα.
Ο Φουστερ πέρα από την εμπειρία που έχει από τέτοιες σημασίας παιχνίδια, είναι ένας παίκτης που μαρκάρει ακατάπαυστα ενώ “ψάχνει” και το γκολ “κυνηγώντας” όλες τις μπαλιές έξω από την αντίπαλη περιοχή.
Από κει και πέρα ο Μίτσελ θα χρησιμοποιήσει στα αριστερά τον Χολέμπας σε περίπτωση που ο ομογενής αμυντικός ξεπεράσει τον τραυματισμό του, ενώ δεν αποκλείεται εκτός από τους Μανιάτη και Εντινγκά, να παίξει βασικός και ο Σάμαρης. Αυτό θα γίνει μόνο αν ο Μίτσελ “περάσει¨ως δεξιό μπακ-χαφ τον Μανιάτη αντί του Σαλίνο, οπότε ο Σάμαρης θα αγωνιστεί ως δεύτερος αμυντικός μέσος δίπλα στον Εντινγκά.
Σε κάθε περίπτωση ο προπονητής του Ολυμπιακού έχει σχεδόν δυο παίκτες για κάθε θέση της ενδεκάδας κι αυτό του δίνει την δυνατότητα να καταστρώσει με την μεγαλύτερη δυνατή ευχέρεια τα πλάνα του.
Βέβαια εκτός από τους παίκτες που θα κληθούν να αντεπεξέλθουν σε αυτό το μεγάλης σημασίας από κάθε άποψη παιχνίδι, σημαντικό ρόλο θα παίξει και διαχείριση του ματς από πλευράς Μίτσελ.
Ο 51χρονος τεχνικός δεν θέλει σε καμία περίπτωση η ομάδα του να την...πατήσει όπως στο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν στο Φάληρο, όπου μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος, κατέρρευσε στο δεύτερο, έχοντας ουσιαστικά ξεμείνει από δυνάμεις.
Γι΄ αυτό θα ζητήσει από τους παίκτες του να παίξουν πολύ προσεχτικά και να προσπαθήσουν να κοντρολάρουν από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό, απέναντι σε μια ομάδα η οποία μπορεί να μην βρίσκεται στα καλύτερά της φέτος, όμως διαθέτει παίκτες που τιμωρούν και το παραμικρό λάθος.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKoddtfnPWigw-vOrzUn3840Mwog7zL2Tpc5buYKONpHBCv68_wvj1FhT-kp7D46gjY08uqysEYpZfMdJmT2KV_VntGZhYTP7dkmFNIPVGv2V-lgAVEoNreb8IS5CGBli8XSnX7smT6cI/s1600/125907.jpg)
Ο Ισπανός τεχνικός έχει μόνο έναν ενδοιασμό αναφορικά με την συμμετοχή ή όχι στο αρχικό σχήμα του Νταβίντ Φουστέρ, ενός ποδοσφαιριστή τον οποίο πιστεύει πάρα πολύ ειδικά στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια.
Αν ο Φουστέρ ήταν σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς και δεν προερχόταν από τραυματισμό, δεν θα ετίθετο καν θέμα για την συμμετοχή του στο ματς με την Γιουνάιτεντ. Η πολυήμερη όμως απουσία του, αλλάζει τα δεδομένα με τον Μίτσελ να περιμένει το ματς του Σαββάτου με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για να πάρει τις οριστικές του αποφάσεις.
Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός θα πάρει σημαντικό χρόνο συμμετοχής κόντρα στον ΟΦΗ, κι αν δείξει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση τότε οι πιθανότητες να αγωνιστεί, ενδεχομένως από την αρχή στην αναμέτρηση με την Γιουνάιτεντ θα αυξηθούν σημαντικά.
Άλλωστε η παρουσία του Φουστέρ στο παιχνίδι με τους πρωταθλητές Αγγλίας θα καθορίσει εν πολλοίς και στο σχήμα που θα έχουν οι “ερυθρόλευκοι”. Κι αυτό γιατί ο Φουστέρ μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον Μίτσελ είτε στα άκρα, οπότε θα μείνει στο πάγκο ένας εκ των Πέρες και Κάμπελ, με πιθανότερο τον πρώτο, είτε στον άξονα πίσω από τον σέντερ-φορ που θα είναι εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου ο Ολαϊτάν, οπότε δεν θα ξεκινήσει το ματς ούτε ο Ντομίνγκες, ούτε ο Σαβιόλα.
Ο Φουστερ πέρα από την εμπειρία που έχει από τέτοιες σημασίας παιχνίδια, είναι ένας παίκτης που μαρκάρει ακατάπαυστα ενώ “ψάχνει” και το γκολ “κυνηγώντας” όλες τις μπαλιές έξω από την αντίπαλη περιοχή.
Από κει και πέρα ο Μίτσελ θα χρησιμοποιήσει στα αριστερά τον Χολέμπας σε περίπτωση που ο ομογενής αμυντικός ξεπεράσει τον τραυματισμό του, ενώ δεν αποκλείεται εκτός από τους Μανιάτη και Εντινγκά, να παίξει βασικός και ο Σάμαρης. Αυτό θα γίνει μόνο αν ο Μίτσελ “περάσει¨ως δεξιό μπακ-χαφ τον Μανιάτη αντί του Σαλίνο, οπότε ο Σάμαρης θα αγωνιστεί ως δεύτερος αμυντικός μέσος δίπλα στον Εντινγκά.
Σε κάθε περίπτωση ο προπονητής του Ολυμπιακού έχει σχεδόν δυο παίκτες για κάθε θέση της ενδεκάδας κι αυτό του δίνει την δυνατότητα να καταστρώσει με την μεγαλύτερη δυνατή ευχέρεια τα πλάνα του.
Βέβαια εκτός από τους παίκτες που θα κληθούν να αντεπεξέλθουν σε αυτό το μεγάλης σημασίας από κάθε άποψη παιχνίδι, σημαντικό ρόλο θα παίξει και διαχείριση του ματς από πλευράς Μίτσελ.
Ο 51χρονος τεχνικός δεν θέλει σε καμία περίπτωση η ομάδα του να την...πατήσει όπως στο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν στο Φάληρο, όπου μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος, κατέρρευσε στο δεύτερο, έχοντας ουσιαστικά ξεμείνει από δυνάμεις.
Γι΄ αυτό θα ζητήσει από τους παίκτες του να παίξουν πολύ προσεχτικά και να προσπαθήσουν να κοντρολάρουν από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό, απέναντι σε μια ομάδα η οποία μπορεί να μην βρίσκεται στα καλύτερά της φέτος, όμως διαθέτει παίκτες που τιμωρούν και το παραμικρό λάθος.