Την τέταρτη της συνεχόμενη νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η Λίβερπουλ η οποία επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση της Σαουθάμπτον 3-0 στο "Σεντ Μέρις" με αποτέλεσμα να αναρριχηθεί στην 2η θέση της βαθμολογίας.
Οι "κόκκινοι" από αρκετά νωρίς έδειξαν την ανωτερότητά τους ανοίγοντας το σκορ στο 16’ με τέρμα του Σουάρεζ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Στέρλινγκ στο 58’ να κάνει το 2-0 και να καθαρίζει για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Τζέραρντ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από το σημείο του πέναλτι.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKWf4gjwTG97pwse0ky1cDpcTEEnMuypR8hgB6-69aa9XL4YvJJYZ77QOK6iK0YJXfnojqN2k6XDroukg6YUTjvamqsmIZfoOikTqPPL8JvHP91X6SsBc1QTFKmMzZ_9y2Pq06Giy5Njdk/s1600/126943.jpg)
Οι "κόκκινοι" από αρκετά νωρίς έδειξαν την ανωτερότητά τους ανοίγοντας το σκορ στο 16’ με τέρμα του Σουάρεζ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Στέρλινγκ στο 58’ να κάνει το 2-0 και να καθαρίζει για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Τζέραρντ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από το σημείο του πέναλτι.