Άμεση ήταν η αντίδραση της Ντόρτμουντ μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Λεβερκούζεν, επικρατώντας 3-2 της Άουγκσμπουργκ.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ντόρτμουντ στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Άουγκσμπουργκ, για να χαλάσει βέβαια την καλή της εικόνα στα τελευταία λεπτά όπου δέχτηκε δύο τέρματα για να επικρατήσει τελικά με 3-2.
Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 11’ με γκολ του Ρόις. Στη συνέχεια, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με το πρώτο του φετινό γκολ, έκανε το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά.
Στο 79’ ο Ράμος, έκανε και αυτός με τη σειρά του… σεφτέ για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 82’ ο πρώην ποδοσφαιριστής του Άρη, Μπομπαντίγια μείωσε σε 3-1 για την ομάδα του, για να έρθει ο Ματάβζ στο 89’ να διαμορφώσει το τελικό 3-2.
ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτζ, Βερχάεγκ, Κάλσεν – Μπράκερ, Κλαβάν, Μπαμπά, Μπάιερ, Φέουλνερ (69’ Ματάβζ), Πάρκερ (61’ Μπομπαντίγια), Χαλίλ Άλντιντοπ, Βερνέρ, Τζούρντζιτς.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντερφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Ντουρμ, Κελ, Μκιταριάν, Γιόγιτς (63’ Μπέντερ), Ρόις (87’ Χόφμαν), Γκρόσγκροϊτς (74’ Ράμος), Αουμπαμεγιάνγκ.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjj8RkCQ6IpF0HkMQYttIE_3fYeoCj4qvP8_FC1LVqDTKEsD06GiPiDs2UbQO02z5soilVEPZhvVSmzaykTl2d6IgwApjRKYqVglRbrwOxuBXPVMnxmGn4Hisw4MeO1g_ssB1QuDsJmKmYA/s1600/3dab609aaab29b62f4b34186e62ef757_L.jpg)
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ντόρτμουντ στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Άουγκσμπουργκ, για να χαλάσει βέβαια την καλή της εικόνα στα τελευταία λεπτά όπου δέχτηκε δύο τέρματα για να επικρατήσει τελικά με 3-2.
Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 11’ με γκολ του Ρόις. Στη συνέχεια, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με το πρώτο του φετινό γκολ, έκανε το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά.
Στο 79’ ο Ράμος, έκανε και αυτός με τη σειρά του… σεφτέ για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 82’ ο πρώην ποδοσφαιριστής του Άρη, Μπομπαντίγια μείωσε σε 3-1 για την ομάδα του, για να έρθει ο Ματάβζ στο 89’ να διαμορφώσει το τελικό 3-2.
ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτζ, Βερχάεγκ, Κάλσεν – Μπράκερ, Κλαβάν, Μπαμπά, Μπάιερ, Φέουλνερ (69’ Ματάβζ), Πάρκερ (61’ Μπομπαντίγια), Χαλίλ Άλντιντοπ, Βερνέρ, Τζούρντζιτς.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντερφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Ντουρμ, Κελ, Μκιταριάν, Γιόγιτς (63’ Μπέντερ), Ρόις (87’ Χόφμαν), Γκρόσγκροϊτς (74’ Ράμος), Αουμπαμεγιάνγκ.