Μετά τον Ζβόνιμιρ Βούκιτς η Βέροια συνέχισε τη μεταγραφική της ενίσχυση, ανακοινώνοντας την Τετάρτη (10/9) την απόκτηση του Σωτήρη Μπαλάφα με ελεύθερη μεταγραφή. Το όνομα του 28χρονου μεσοαμυντικού τις προηγούμενες ημέρες έπαιζε για τον Πανιώνιο, αλλά ο παίκτης, που έμεινε ελεύθερος από την ουκρανική Χόβερλα, βρέθηκε στην πόλη της Ημαθίας και συμφώνησε με τους διοικούντες την ΠΑΕ.
Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Βέροιας
«Η Π.Α.Ε. Βέροια ανακοινώνει την απόκτηση του 28χρονου ποδοσφαιριστή Σωτήρη Μπαλάφα. O ποδοσφαιριστής βρέθηκε πριν από λίγο στα γραφεία της "Βασίλισσας" και υπέγραψε το συμβόλαιό του. Μετά την υπογραφή δήλωσε τα εξής: “Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στην ομάδα της Βέροιας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους ανθρώπους της ομάδας και υπόσχομαι να δώσω τα μέγιστα στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα για την επίτευξη των στόχων της”. Ο Σωτήρης επέλεξε να αγωνίζεται με το Νο 25».