Την πρόκρισή της στους «16» του Champions League εξασφάλισε
ουσιαστικά η Ντόρτμουντ μετά τη νίκη της με 4-0 επί της Γαλατάσαραϊ
εκτός έδρας.
Το απόλυτο στα πρώτα της τρία παιχνίδια έκανε η Ντόρτμουντ στους ομίλους του Champions League. Οι «κιτρινόμαυροι» φιλοξενήθηκαν από τη Γαλατάσαραϊ στην Τουρκία, ωστόσο χρειάστηκαν μόλις ένα ημίχρονο για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και να φτάσουν στη νίκη με 4-0!
Ο Αουμπαμεγιάνγκ στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 18’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Πριν από το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41΄ο Ρόις έκανε το 3-0.
Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ράμος στο 83’ ο οποίος είχε περάσει μόλις ένα λεπτό νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Τέγιες (62’ Οζτέκιν), καγιά, Σεντζού, Τσαμντάλ, Μέλο, Άλτιντοπ (61’ Τζεμαϊλί), Ινάν, Σνάιντερ, Μπουράκ Γιλμάζ, Πάντεφ (78’ Κολάκ)
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Χούμελς (69’ Γκουντόγκαν), Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Κελ, Μπέντερ (55’ Γκίντερ), Καγκάβα (82’ Ράμος), Μχιταριάν, Ρόις, Αουμπαμεγιάνγκ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgbZot9h0VTh2YIoLPg-HnQS2fK2Fmch8E7GLedu-MXEt4wO_M7hIL8Q8UJO4oCAbYvltMfdJgkhKOYqjZoV96DGJizsyaFvz-iOfZ_iGv4sFw_NjG4cbLYobRddVwH-AXGNs6DeuRd6s9i/s1600/efee30720ded55d521524cc87ca9aa2f_L.jpg)
Το απόλυτο στα πρώτα της τρία παιχνίδια έκανε η Ντόρτμουντ στους ομίλους του Champions League. Οι «κιτρινόμαυροι» φιλοξενήθηκαν από τη Γαλατάσαραϊ στην Τουρκία, ωστόσο χρειάστηκαν μόλις ένα ημίχρονο για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και να φτάσουν στη νίκη με 4-0!
Ο Αουμπαμεγιάνγκ στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 18’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Πριν από το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41΄ο Ρόις έκανε το 3-0.
Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ράμος στο 83’ ο οποίος είχε περάσει μόλις ένα λεπτό νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Τέγιες (62’ Οζτέκιν), καγιά, Σεντζού, Τσαμντάλ, Μέλο, Άλτιντοπ (61’ Τζεμαϊλί), Ινάν, Σνάιντερ, Μπουράκ Γιλμάζ, Πάντεφ (78’ Κολάκ)
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Χούμελς (69’ Γκουντόγκαν), Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Κελ, Μπέντερ (55’ Γκίντερ), Καγκάβα (82’ Ράμος), Μχιταριάν, Ρόις, Αουμπαμεγιάνγκ