Τη δεύτερή της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Μονακό η οποία επιβλήθηκε
3-1 της Μπαστιά στην Κορσική για να πλησιάσει στην πρώτη τετράδα της
βαθμολογίας.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μονακό στην Κορσική όπου φιλοξενήθηκε από την Μπαστιά για να φτάσει στη νίκη με 3-1. Οι Μονεγάσκοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με τέρμα του Ζερμέν. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 22’ με τον Μαμπουλού να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ έφτασε σε ακόμα δύο γκολ για να πάρει τη νίκη. Ο Κοντόγκμπια στο 78’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για να γίνει το τελικό 3-1 από τον Καράσκο στο 84’.
Νίκη – ανάσα για την Καέν στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Λοριάν με 2-1. Ο Νανγκίς στο 3’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ωστόσο στο 24’ με πέναλτι ο Αγιού ισοφάρισε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ντουχαμέλ στο 53’ με πέναλτι.
Την εξαιρετική της πορεία φέτος συνέχισε η Ναντ που πέρασε νικηφόρα 2-0 από την έδρα της Εβιάν. Στο 43’ με πέναλτι ο Βερετούτ έκανε το 1-0 για τα «καναρίνια» με τον Μπαμού στο 75’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Τέλος, η Ρεμ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 απέναντι στη Μονπελιέ πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουκαντζό.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEih6yqackTwWZ_04-3ZLkROiVnupS3PXBHNl2wt36Cpu-mdw70_4c96c_PFcw6Cvms2o_3vKsz6VAO2dZ-mXkSpiLWMMGA-dVnMO-DUm35DSLK8KckK7p2CYqG_aBrgkTPCqlbCPSxFID-A/s1600/37abdc0b2ffb934015fd17f1c43a1e18_L.jpg)
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μονακό στην Κορσική όπου φιλοξενήθηκε από την Μπαστιά για να φτάσει στη νίκη με 3-1. Οι Μονεγάσκοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με τέρμα του Ζερμέν. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 22’ με τον Μαμπουλού να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ έφτασε σε ακόμα δύο γκολ για να πάρει τη νίκη. Ο Κοντόγκμπια στο 78’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για να γίνει το τελικό 3-1 από τον Καράσκο στο 84’.
Νίκη – ανάσα για την Καέν στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Λοριάν με 2-1. Ο Νανγκίς στο 3’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, ωστόσο στο 24’ με πέναλτι ο Αγιού ισοφάρισε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ντουχαμέλ στο 53’ με πέναλτι.
Την εξαιρετική της πορεία φέτος συνέχισε η Ναντ που πέρασε νικηφόρα 2-0 από την έδρα της Εβιάν. Στο 43’ με πέναλτι ο Βερετούτ έκανε το 1-0 για τα «καναρίνια» με τον Μπαμού στο 75’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Τέλος, η Ρεμ πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 απέναντι στη Μονπελιέ πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουκαντζό.