Μνήμες της σεζόν 1973-74 ξυπνούν στην αναμέτρηση Φέγενορντ-Σταντάρ Λ. για το Europa League. Σπουδαίο παιχνίδι και στο Λονδίνο μεταξύ Τότεναμ και Μπεσίκτας. Στο Μαδριγάλ δοκιμάζεται ο Απόλλων Λεμεσού.


Πράξη δεύτερη στη φάση των ομίλων του Europa League, με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις σε όλα τα μήκη και πλάτη της γηραιάς ηπείρου.

Στην Ολλανδία, η Φέγενορντ φιλοξενεί τη Σταντάρ Λιέγης στη… μάχη των Κάτω Χωρών, με το μυαλό όλων να γυρίζει 41 χρόνια πίσω. Τότε, τη σεζόν 1973-74 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για μια θέση στα προημιτελικά του UEFA Cup, με τους Ολλανδούς να παίρνουν την πρόκριση και να φτάνουν μάλιστα στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Σπουδαία παιχνίδια, που έχουν και ελληνικό ενδιαφέρον διεξάγονται στο Λονδίνο, όπου η Τότεναμ φιλοξενεί τη Μπεσίκτας, σε παιχνίδι για τον όμιλο του Αστέρα Τρίπολης, αλλά και στη Μόσχα, όπου η Ντιναμό υποδέχεται την Αϊντχόφεν, σε αγώνα του ομίλου, που βρίσκεται ο Παναθηναϊκός.

Τέλος, δύσκολη δοκιμασία έχει ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος μετά την σπουδαία νίκη της πρεμιέρας επί της Ζυρίχης, αντιμετωπίζει στο «Μαδριγάλ» την Βιγιαρεάλ, που αποτελεί (στα χαρτιά τουλάχιστον) το φαβορί του ομίλου.

Αναλυτικά

1ος όμιλος

Ζυρίχη-Γκλάντμπαχ (22:05)
Βιγιαρεάλ-Απόλλων Λεμεσού (22:05)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Βιγιαρεάλ-Ζυρίχη, Γκλάντμπαχ-Απόλλων Λεμεσού (22:05)

2ος όμιλος

Ελσίνκι-Μπριζ (22:05)
Τορίνο-Κοπεγχάγη (22:05)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Τορίνο-Ελσίνκι, Μπριζ-Κοπεγχάγη (22:05)

3ος όμιλος

Αστέρας Τρίπολης-Παρτιζάν (22:05)
Τότεναμ-Μπεσίκτας (22:05)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Τότεναμ-Αστέρας Τρίπολης, Παρτιζάν-Μπεσίκτας (22:05)

4ος όμιλος

Αστρα-Σάλτσμπουργκ (22:05)
Σέλτικ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (22:05)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Σέλτικ-Άστρα, Σάλτσμπουργκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (22:05)

5ος όμιλος

Ντιναμό Μόσχας-Αϊντχόφεν (18:00)
Εστορίλ-Παναθηναϊκός (22:05)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Εστορίλ-Ντιναμό Μόσχας, Αϊντχόφεν-Παναθηναϊκός (22:05)

6ος όμιλος

Σεντ Ετιέν-Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκι (22:05)
Ιντερ-Καραμπάγκ (22:05)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Ίντερ-Σεντ Ετιέν, Ντίπρο-Καραμπάγκ (22:05)

7ος όμιλος

Φέγενορντ-Σταντάρ Λιέγης (20:00)
Ριέκα-Σεβίλλη (20:00)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Ριέκα-Φέγενορντ, Σταντάρ Λιέγης-Σεβίλλη (20:00)

8ος όμιλος

Κράσνονταρ-Εβερτον (19:00)
Βόλφσμπουργκ-Λιλ (20:00)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Κράσνονταρ-Βόλφσμπουργκ (19:00), Λιλ-Έβερτον (20:00)

9ος όμιλος

Σπάρτα Πράγας-Γιουνγκ Μπόις (20:00)
Σλόβαν Μπρατισλάβας-Νάπολι (20:00)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Σπάρτα Πράγας-Σλόβαν Μπρατισλάβας, Νάπολι-Γιουνγκ Μπόις (20:00)

10ος όμιλος

Ντιναμό Κιέβου-Στεάουα Βουκουρεστίου (20:00)
Άαλμποργκ-Ρίο Αβε (20:00)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Άαλμποργκ-Ντιναμό Κιέβου, Στεάουα-Ρίο Άβε (20:00)

11ος όμιλος

Γκινγκάμπ-ΠΑΟΚ (20:00)
Ντιναμό Μινσκ-Φιορεντίνα (20:00)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Ντιναμό Μινσκ-Γκινγκάμπ, ΠΑΟΚ-Φιορεντίνα (20:00)

12ος όμιλος

Λόκερεν-Μέταλιστ Χάρκιβ (20:00)
Τραμπζονσπόρ-Λέγκια Βαρσοβίας (20:00)

inner

Επόμενη αγωνιστική (23/10): Τραμπζονσπόρ-Λόκερεν, Μέταλιστ-Λέγκια Βαρσοβίας (20:00)