Ένα γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ αποδείχτηκε αρκετό για τη Λίβερπουλ ούτως ώστε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Μπέρνλι
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjZ-Y66a2K6y8mspWATyVLLGst5zKnwXcQrWV7zotlmEPTWaR_8Uw3UvKlpp3Qt0a8zTQ03qerp6GaafNtLGVLrswp2NSa-Zhdc-q0hpUdt46m4jg3cuWcnkSEc_RUxB85WHy3oi5y46Vs8/s1600/6759f788635d66070ca8bcf87137b147_L.jpg)
Οι «κόκκινοι» για μία ακόμα φορά δεν άρεσαν, αλλά αυτό που μετράει είναι το γεγονός ότι πήραν ένα πολύτιμο «τρίποντο» κι ανέβηκαν στους 25 βαθμούς και την όγδοη θέση.
Από την άλλη η Μπέρνλι που διεκδίκησε κάτι καλό, αλλά δεν της επέτρεψε η κλάση του Ραχίμ Στέρλινγκ να το πάρει, έμεινε στους 15 πόντους και κάτω από την επικίνδυνη ζώνη που οδηγεί στην Τσάμπιονσιπ.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 65' ο Στέρλινγκ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων κι αφού πέρασε με όμορφη ντρίμπλα των γκολκίπερ της Μπέρνλι πλάσαρε στην κενή εστία.
Μπέρνλι: Χίτον, Τρίπιερ, Κιν, Σάκελ, Μι (90' + 3' Γιούτκεβιτς), Μπόιντ, Μάρνεϊ, Τζόουνς (83' Γουάλας), Άρφιλντ, Μπαρνς (80' Βόουκς), Ινγκς
Λίβερπουλ: Τζόουνς (16' Μινιολέ), Κ. Τουρέ (45' Τσαν), Σκρτελ, Σακό, Χέντερσον, Τζέραρντ, Λούκας, Μάρκοβιτς, Κουτίνιο (73' Λάμπερτ), Στέρλινγκ, Λαλάνα