Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία επιβλήθηκε άνετα 3-1 της Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiBDfoKootTIYarwAaZArk4jUzUGUiUGhY9UU1Jv653MSs_lWq5RkCvQNZt8CI_LCG0MOapKd5UgSDGVoBybmeZ_R2A0OI2pUJ72DRvlaRxHBNf1gTqd73F4wvij0RaA0kgZ92cm_Rb8yvT/s1600/f5787c303e546d414518d13b420392b4_L.jpg)
Την απόσταση των τριών βαθμών από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ και την Τσέλσι διατήρησε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς» επικρατώντας 3-1.
Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αποδείχθηκε αρκετό για τους «πολίτες». Μόλις στο 8’ ο Φερνάντο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι, με τον Τουρέ πέντε λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι να κάνει το 2-0.
Το… κρεσέντο των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 34΄με γκολ του Σίλβα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο 86’ με γκολ του Ιντέγιε.
ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Βίντσομ, ΜακΆλεϊ, Λέσκοτ, Ποκονιόλι (66’ Γκαμπόα), Μόρισον, Μουλουμπού, Σεσενιόν, Γκάρντνερ (66’ Μπρουντ), Βαρέλα (68’ Ιντέγιε), Μπεραχίνο.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Ντεμικέλις, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Τουρέ (69’ Φερναντίνιο), Χέσους Νάβας, Σίλβα (63’ Κολάροφ), Νασρί (75’ Λάμπαρντ), Μίλνερ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σανιά, Ντεμικέλις, Μανγκαλά, Κλισί, Φερνάντο, Τουρέ (69’ Φερναντίνιο), Χέσους Νάβας, Σίλβα (63’ Κολάροφ), Νασρί (75’ Λάμπαρντ), Μίλνερ.