Δεν χαρίστηκε στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας η Τσέλσι η οποία επικράτησε
3-1 και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου της αφήνοντας εκτός τα
«λιοντάρια».
Δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Λονδίνο όπου φιλοξενήθηκε από την Τσέλσι για να ηττηθεί 3-1 και να μείνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.
Οι «μπλε» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 20λεπτο είχαν βρεθεί ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0. Ο Φάμπρεγκας στο 8’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για να γίνει το 2-0 από τον Σούρλε στο 16’.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 50’ όταν ο Σίλβα μείωσε σε 2-1. Άμεσα όμως, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε το 3-1 με γκολ του Μίκελ στο 56’ για να διαμορφωθεί και το τελικό αποτέλεσμα.
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Φελίπε Λουίς, Ζουμά, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας (83' Λόφτους Τσικ), Μίκελ, Μάτιτς, Σαλάχ (71' Ρεμί), Σίρλε (74' Ραμίρες), Ντιέγκο Κόστα
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ: Ρουί Πατρίσιο, Μαουρίσιο, Ολιβέιρα, Σιλβα, Εσγκάιο, Καρβάλιο (61' Μοντέρο), Ζοάο Μάριο (70' Μάρτινς), Σλιμανί, Άντριεν Σίλβα, Καπέλ (61' Μανέ), Καρίγιο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc-jTmYDCFbt0htVjMd_EKblxLtY18d3NTgpp3-DaRA5ILTzCEw2OBbPGlZaPVCHpGUM1JaTKKQ5Jj93HpEmDcImQzz1V-SPjGpf9GnEu8UY-6ZZ12evKW_oH4IXo_OdDyiAUnoZtN7R3E/s1600/8c5d8a4cc6f145d030ed81b281f7c1f2_L.jpg)
Δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Λονδίνο όπου φιλοξενήθηκε από την Τσέλσι για να ηττηθεί 3-1 και να μείνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.
Οι «μπλε» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 20λεπτο είχαν βρεθεί ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0. Ο Φάμπρεγκας στο 8’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για να γίνει το 2-0 από τον Σούρλε στο 16’.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 50’ όταν ο Σίλβα μείωσε σε 2-1. Άμεσα όμως, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε το 3-1 με γκολ του Μίκελ στο 56’ για να διαμορφωθεί και το τελικό αποτέλεσμα.
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Φελίπε Λουίς, Ζουμά, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας (83' Λόφτους Τσικ), Μίκελ, Μάτιτς, Σαλάχ (71' Ρεμί), Σίρλε (74' Ραμίρες), Ντιέγκο Κόστα
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ: Ρουί Πατρίσιο, Μαουρίσιο, Ολιβέιρα, Σιλβα, Εσγκάιο, Καρβάλιο (61' Μοντέρο), Ζοάο Μάριο (70' Μάρτινς), Σλιμανί, Άντριεν Σίλβα, Καπέλ (61' Μανέ), Καρίγιο.