Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έτσι ώστε να φτάσει στην άνετη νίκη με 3-1 επί της Νιούκαστλ.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgTjAhqwNYROLzWL2-6x3DxauUhAKHbIKWb3puVnebjLbQiQE-HA9jxG06O5EnoPa3P82hMbjJ5IhKpcyQ6DErUAtH9aFEDw84gkxmSH2xSqcWsbx4laUO_3xado0R7_c8RHoyMBVCEykP-/s1600/dc00fae1877a92e25f800dc55963df78_XL.jpg)
Έχοντας τον Γουέιν Ρούνεϊ σε τρομερή κατάσταση, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Νιούκαστλ φτάνοντας στην άνετη νίκη με 3-1 που τη διατήρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν από νωρίς δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 23’ όταν ο Φαλκάο έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρούνεϊ. Στο 36’ ήταν η σειρά του Μάτα να βγάλει μόνο του τον Ρούνεϊ απέναντι στον Άλνβικ και έτσι ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0 «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα το 53’, ο Ρούνεϊ ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση όταν με σέντρα έβγαλε μόνο του τον Φαν Πέρσι ο οποίος με εντυπωσιακή κεφαλιά έκανε το 3-0.
Το μόνο που κατάφεραν οι «καρακάξες» ήταν να μειώσουν στο 87’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σισέ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τζόουνς, ΜακΝερ, Έβανς, Κάρικ (62’ Φλέτσερ), Ρούνεϊ, Γιανγκ, Βαλέντσια (80’ Ράφαελ), Μάτα, Φαν Πέρσι, Φαλκάο (65’ Γουίλσον).
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Άλνβικ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Ντάμετ (63’ Καμπελά), Ανίτα, Κόλμπακ, Γκουφράν, Σισοκό, Πέρεζ (82’ Βούκσιτς), Άρμστρονγκ (63’ Σισέ)
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Άλνβικ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Ντάμετ (63’ Καμπελά), Ανίτα, Κόλμπακ, Γκουφράν, Σισοκό, Πέρεζ (82’ Βούκσιτς), Άρμστρονγκ (63’ Σισέ)