Σκοράροντας τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή Αμπελοκήπων στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου, έστω και πίσω από τον Πανσερραϊκό.


Οι «κίτρινοι» κράτησαν αλώβητο το τέρμα τους σε ένα ακόμα παιχνίδι και παρότι στο πρώτο μέρος κινδύνεψαν, το τελευταίο ημίωρο του αγώνα του άνηκε απολύτως σκοράροντας τρις από το 59' και έπειτα, σφραγίζοντας τη νίκη τους.


Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτασαν με αξιώσεις στην εστία του Φυσέκη. Στην πιο καλή τους ευκαιρία στο 24' ο Πολίτης μετά από εξαιρετική πάσα του Παπαϊωάννου, έπιασε το αριστερό σουτ μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Άρης στη συνέχεια ανέλαβε πρωτοβουλίες ενώ και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά όχι και το γκολ.

Αυτό ήρθε στο 59'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Καλογέρης έπιασε την κεφαλιά και ο Φερνάντες με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Με το άγχος πλέον να έχει φύγει, ο Κανπίδης που είχε περάσει ως αλλαγή, με κεφαλιά έστειλε στο 67' εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με πολύ ωραίο πλασέ ο Μάουρο Πόι στο 85'!


ΣΚΟΡΕΡ: 59' Φερνάντες, 67' Καπνίδης, 85' Πόι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντες, Σουνάς, Γεωργιάδης - Κουρδάκης, Χάψας


ΑΡΗΣ (Ντομπρασίνοβιτς): Φυσέκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Λιόλιος, Φερνάντες (72' Γκόλιας), Καλογέρης, Πόι, Ν' Λουντούλου, Κωνσταντινίδης (53' Καπνίδης), Σουνάς (59' Νάκας), Σανιά.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Πολυχρονίδης): Ζιάκας, Βόσδου, Γιώγος, Παναγιωτίδης, Κουρδάκης, Γιαξής, Παπαϊωάννου (73' Σαμπιασβίλι), Χαψάς, Χιονίδης (49' Σαράφογλου), Μαυρίδης (61' Καρατζάογλου), Πολίτης.

Νίκες για Πανσερραϊκό και Καβάλα
Στην κορυφή του 1ου ομίλου παρέμεινε ο Πανσερραϊκός με τη νίκη του επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολη, ενώ και η Καβάλα κατάφερε στο φινάλε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Απόλλων Αρναίας.

Άρης Θεσσαλονίκης - Ηρακλής Αμπελοκήπων 3-0
Δόξα Δράμας - Εθνικός Αγιονερίου 2-1
Άρης Ακροποτάμου - Καμπανιακός 1-0
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Καστοριά 1-2
Βυζάντιο Κοκκινοχώματος - Ορφέας Ελευθερούπολης 1-0
Απόλλων Αρναίας - Καβάλα 0-1
Πανσερραϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-0
Θύελλα Φιλώτα - Έβρος Σουφλίου 0-0