Φόρα φαίνεται να παίρνει η Ντόρτμουντ η οποία πανηγύρισε τη δεύτερή
της συνεχόμενη νίκη επικρατώντας 4-2 της Μάιντζ – Βασικός ο Καπίνο
Από τη ζώνη του υποβιβασμού αποσπάστηκε η Ντόρτμουντ η οποία ύστερα από τη νίκη της απέναντι στη Φράιμπουργκ, συνέχισε σε αυτούς τους ρυθμούς παίρνοντας σπουδαίο τρίποντο με 4-2 επί της Μάιντζ.
Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Σότο. Η απάντηση από τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 50’ όταν ο Σούμποτιτς ισοφάρισε σε 1-1.
Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 54’ με γκολ του Ρόις, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Μαλί έκανε το 2-2. Στο τελευταίο 20λεπτο, ήρθε και το ξέσπασμα των γηπεδούχων με τα τέρματα των Αουμπαμεγιάνγκ (71’) και Σαχίν (78’) για το τελικό 4-2. Βασικός αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος ο Στέφανος Καπίνο.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντερφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Γκουντόγκαν, Σαχίν, Καμπλ (70’ Μκιταριάν), Καγκάβα (79’ Γκίντερ), Ρόις (84’ Ράμος), Αουμπαμεγιάνγκ.
ΜΑΪΝΤΖ: Καπίνο, Μπροσίνσκι, Μπελ, Μπούνγκερτ, Μπένγκτσον, Γκάις, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Σότο (78’ Κλέμενς), Μαλί, Χόφμαν, Οκαζάκι (82’ Ντε Μπλάσις).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgbReQtie-iFmOIRx7nvaG7676JPzXOez2pxeyyClViYDBBV-YdFntdwxMFSilszLfGmL-urusdv-QMMfcsMVNOgbE0pTiyptxL73J4dPrmbxMVlAeS2UshW0C5U65kSqZPg8PmC7SmwG9Q/s1600/1c97dc71f7dcad8c1b73f7b13e1632c3_L.jpg)
Από τη ζώνη του υποβιβασμού αποσπάστηκε η Ντόρτμουντ η οποία ύστερα από τη νίκη της απέναντι στη Φράιμπουργκ, συνέχισε σε αυτούς τους ρυθμούς παίρνοντας σπουδαίο τρίποντο με 4-2 επί της Μάιντζ.
Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Σότο. Η απάντηση από τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 50’ όταν ο Σούμποτιτς ισοφάρισε σε 1-1.
Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 54’ με γκολ του Ρόις, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Μαλί έκανε το 2-2. Στο τελευταίο 20λεπτο, ήρθε και το ξέσπασμα των γηπεδούχων με τα τέρματα των Αουμπαμεγιάνγκ (71’) και Σαχίν (78’) για το τελικό 4-2. Βασικός αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος ο Στέφανος Καπίνο.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντερφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Γκουντόγκαν, Σαχίν, Καμπλ (70’ Μκιταριάν), Καγκάβα (79’ Γκίντερ), Ρόις (84’ Ράμος), Αουμπαμεγιάνγκ.
ΜΑΪΝΤΖ: Καπίνο, Μπροσίνσκι, Μπελ, Μπούνγκερτ, Μπένγκτσον, Γκάις, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Σότο (78’ Κλέμενς), Μαλί, Χόφμαν, Οκαζάκι (82’ Ντε Μπλάσις).