Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League
έκανε η Ζενίτ η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Τορίνο στην Αγία Πετρούπολη.
Την ανωτερότητά της έδειξε η Ζενίτ στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Τορίνο όπου επικράτησε 2-0 για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.
Μεγάλο ρόλο σε αυτό, έπαιξε το γεγονός ότι ο Μπενάσι αποβλήθηκε στο 28’ για τους φιλοξενούμενους. Έτσι δέκα λεπτά αργότερα ο Βίτσελ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Στο δεύτερο μέρος η Ζενίτ μπήκε ξανά δυνατά και πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Στο 54’ αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι από το σουτ του Χουλκ με τον Κρισίτο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0.
ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λουίς Νέτο, Σμολνίκοφ, Γκαράι, Σατόφ (81’ Ριαζάντσεφ), Χάβι Γκαρσία, Βίτσελ (90’ Τίμοστσιουκ), Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν.
ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μολινάρο, Μακσίμοβιτς, Μορέτι, Γκλικ, Νταρμιάν, Ελ Καντούρι, Γκάτσι, Μπενάσι, Μαρτίνεζ (34’ Βίβες (52’ Φάρνερουντ), Κουαλιαρέλα (74’ Μάξι Λόπεζ).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiIFZcy8QDJhfk1NO9OptrEhsRvQmh3B4fikGrNDF8oE0EzZh2tC-XVFv5r7wyNkYTmzuVC2U46kJztHjuJa8LszSTjM-K5kvkVwRE6wuHFNah_9RIhyykxVy0Tlr4luD3XxVWe6KqdXkZ9/s1600/051fc75b0f9f893833e4c2fc92cc804e_L.jpg)
Την ανωτερότητά της έδειξε η Ζενίτ στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Τορίνο όπου επικράτησε 2-0 για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League.
Μεγάλο ρόλο σε αυτό, έπαιξε το γεγονός ότι ο Μπενάσι αποβλήθηκε στο 28’ για τους φιλοξενούμενους. Έτσι δέκα λεπτά αργότερα ο Βίτσελ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Στο δεύτερο μέρος η Ζενίτ μπήκε ξανά δυνατά και πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Στο 54’ αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι από το σουτ του Χουλκ με τον Κρισίτο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0.
ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λουίς Νέτο, Σμολνίκοφ, Γκαράι, Σατόφ (81’ Ριαζάντσεφ), Χάβι Γκαρσία, Βίτσελ (90’ Τίμοστσιουκ), Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν.
ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μολινάρο, Μακσίμοβιτς, Μορέτι, Γκλικ, Νταρμιάν, Ελ Καντούρι, Γκάτσι, Μπενάσι, Μαρτίνεζ (34’ Βίβες (52’ Φάρνερουντ), Κουαλιαρέλα (74’ Μάξι Λόπεζ).